Už od roku 2002 riešime Vaše projekty priemyselného značenia.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Značenie laserom bez kontaminácie prostredia

Čo sa deje po označení plastového dielu laserom? Vzniká fotochemická reakcia, ktorej výsledkom je kontrastné značenie, ktoré je dané lomom svetla na povrchu plastu.

Veľmi koncentrovaná energia laserového lúča na malej bodovej ploche veľmi často spôsobí odparenie materiálu. Vzduch v okolí značenia sa stáva kontaminovaný splodinami a je potrebné zabezpečiť jeho vyčistenie, aby nedošlo k zvýšeniu rizika prekročenia škodlivých látok v priestore. Škodliviny majú vplyv na operátora linky, zdravie obsluhy a životnosti optiky lasera.

kontaminace prostredi 5

Riziká poškodenia povrchu optiky

Pri značení plastového dielu laserom môže dochádzať k usadzovaniu splodín na optike lasera. Výkon laserového lúča by sa na týchto usadených splodinách spotrebovával a bodovo prehrieval optiku lasera, ktorá by sa tým poškodila. Najskôr sa pokazí naparená reflexná vrstva na optike a po dlhšom pôsobení tepla z laserového lúča na usadených splodinách i samotná optika, ktorá môže v konečnom dôsledku vyzerať ako vypieskovaná.

kontaminace prostredi 2

Zdravotná rizika

Z hľadiska možného zdravotného rizika vždy odporúčame používať odsávacie jednotky s HEPA uhlíkovým filtrom. HEPA je skratkou z prvých písmen slov "high efficiency particulate arrestance" ( "zachytávanie mikročastíc s vysokou účinnosťou"). Tento typ vzduchového filtra je schopný zo vzduchu odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov (častice tejto veľkosti sú pre HEPA filtre najťažšie filtrovateľné) s minimálne 99,97% účinnosťou.

kontaminace prostredi 4

Riešením je filtrácia

Dnešné pracoviská s lasermi sú z týchto dôvodov vybavované odsávacími jednotkami s veľmi vysokou účinnosťou filtrácie.
Dôležitou súčasťou inštalácie laserového systému je odsávacia jednotka BOFA. Tento malý systém je veľmi účinný pri filtrácii vzduchu kontaminovaného splodinami. Pri značení laserom vznikajú častice až o veľkosti 0,01 mikrometra, ktoré je potrebné zachytiť vo filtračnej jednotke. BOFA jednotka zachytáva všetky častice o veľkosti 0,3 mikrometrov. Efektivita tohto filtra je 99.997%. Možno tak povedať, že laserové pracovisko vybavené BOFA odsávacou jednotkou je veľmi čisté a nedochádza ku kontaminácii okolia. BOFA odsávacie jednotky dbajú na zdravie obsluhy, pracovníkov a chránia ich respiračný systém. Pracovisko je tak čisté, bezpečné a zdravotne nezávadné.

kontaminace prostredi 1

Odsávacie jednotky sme schopní ponúknuť na mieru potrieb jednotlivých prevádzkam a aplikáciám vždy v tej najvýhodnejšej konfigurácii.

Kontaktujte nás, vytvoríme Vám riešenie na mieru.