Už od roku 2002 riešime Vaše projekty priemyselného značenia.

Výkon a účinnosť laseru

Výkon laseru je množstvo energie vyžiarené za určitý čas. Jednou z najväčších účinností disponujú vláknové lasery

Výkon laseru

Množstvo energie vyžiarenej za určitý čas. Označuje sa vo Wattoch. Niekoho možno prekvapí, že existujú lasery o výkone mnohonásobne vyššom, než naše lasery použité pre značenie (giga watty a pod.). Lenže výkon je práve energia za čas. Teda čím kratšia doba trvania záblesku, tým väčšia je vyžiarená energia. Na značenie sa používa kontinuálny lúč CO2 laseru o výkone od 10 W do 100 W, ten „svieti“ stále pri značení.

Účinnosť laseru

V porovnaní s inými typmi laserov ako sú napríklad argón-iónové lasery s účinnosťou 0,1 % sú CO2 lasery vysoko účinné a používajú sa pre kontinuálny chod. Účinnosť sa pohybuje pri 30 %. Ale potom sú tu aj jódové lasery s účinnosťou okolo 80 %. Ide o pomer množstva energie dodanej a získanej z laseru. Len pre zaujímavosť, auto má účinnosť okolo 20 % a tiež nám to stačí...
Jednou z najväčších účinnosti disponujú vláknové lasery, ktoré vďaka polovodičovým diódam prevádzajú veľmi veľkú časť svojho príkonu na výkon laserového lúča, ktorý vzniká v aktívnom optickom vlákne. Účinnosť sa dosahuje okolo 25 % a chladenie je vzduchom pre výkony do 50 W. Vláknové lasery sú budiace zdroje pre laserové značenie a gravírovanie.