Už od roku 2002 riešime Vaše projekty priemyselného značenia.

Leonardo technology v médiích

V Leonardu se intenzivně věnujeme publikační činnosti v odborných časopisech s internetových portálech. Aktuálně jsme pro Vás napsali následující.

Nezničiteľná identifikácia brzdových hadíc vďaka vláknu Solaris

Výroba v automobilovom priemysle je jednou z najviac sledovaných oblastí. Preto je spätné vysledovanie použitých dielov veľmi dôležitá identifikácia.

A to obzvlášť, keď sa jedná o bezpečnostný prvok, akým je brzdová hadica.

Výrobca brzdových hadíc používal pre identifikáciu inkjet technológiu, ktorá sa pri aktuálnych výrobných postupoch stala nevyhovujúca. Problémy, ktoré bolo potrebné vyriešiť, sa dajú zhrnúť takto:

 • veľká rýchlosť výroby 30 m/min
 • na inertnom plastovom povrchu brzdových hadíc dochádzalo k problémom pri zasychaní
 • nezaschnutý atrament sa rozmazával na vodiacich kladkách a bolo nečitateľné značení
 • zlá priľnavosť atramentu na brzdové hadice
 • pri ohýbaní hadíc, ku ktorému dochádza pri zahrievaní, dochádzalo k odlupovaniu identifikácie
 • kontaminácia atramentom a nároky výroby na spotrebný materiál

Problémy sme vyriešili techniky náhradou za vláknový laser Solaris e-SolarMark FL 30 W, ktorý značí za pohybu pri výrobnej rýchlosti 30 m/min. Dosahuje vynikajúcu ostrosť a veľký kontrast. Identifikácia je tak nezničiteľná po celú dobu životnosti brzdovej hadice.

neznicitelne znaceni hadic 1
Brzdové hadice sa odvíjajú z veľkej cievky, následne vstupujú pod laser, kde sa značia. Ďalej nasleduje strihač, kde sa strihajú na požadovanú dĺžku. Vo vodiacich kladkách stojanu laseru je rýchlostné čidlo, ktoré je prepojené s laserom, a podľa toho, ako rýchlo sa hadica odvíja, tak sa automaticky nastavuje aj rýchlosť značenia laseru.
Laser Solaris e-SolarMark FL 30 W je softwarovo prepojený s programom NiceLabel, kde sa z firemnej databázy MRP zasielajú do laseru konkrétne dáta produkcie, ktoré sú následne nezmazateľne značené na brzdové hadičky.
Celé laserové pracovisko je naviac vybavené špeciálnym stojanom, u ktorého sa dá nastaviť výška pracoviska. Na stojane je umiestnená značiaca kabínka s prierezom z bezpečnostného skla. Tiež je možnosť nastavenia ohniskovej vzdialenosti laseru v závislosti na hrúbke brzdovej hadice. Vzduch z priestoru značenia je vedený do odsávajúcej jednotky BOFA, ktorá zabezpečuje odsávanie a filtráciu splodín vznikajúcich pri značení laserom. Vďaka tomu nedochádza k usadzovaniu splodín na optike laseru, čo by zapríčinilo jeho zničenie. Odsatý vzduch so splodinami je filtrovaný cez uhlíkové HEPA filtre. Takto vybavené laserové pracovisko je veľmi čisté a nedochádza ku kontaminácii okolia, dbá sa tak na zdravie obsluhy aj všetkých pracovníkov.

neznicitelne znaceni hadic 2

Benefity:

 • Komplexne riešené pracovito spolčene s filtráciou vzduchu
 • Dlhá životnosť a vysoká spoľahlivosť laseru
 • Veľké skúsenosti Leonarda, ako dodávateľa do automobilového priemyslu
 • Napojenie na podnikový MRP systém
 • Odolnosť značenia na prevádzkové kvapaliny vozidla
 • Lacnejšia produkcia – žiadny spotrebný materiál, žiadny atrament

Zaujalo Vás dané riešenie? Kontaktujte nás, vytvoríme Vám riešenie na mieru.

Máme riešenie na mieru pre každého!

Elektrotechnika, potravinárstvo, nápojový priemysel, automotive, chémia, kozmetika, mliekarenstvo, zdravotníctvo.

Dohodnite si schôdzku

Aby sme vám zaistili lepšie užívateľské prostredie, používa tento web súbory cookie. Používaním webu s ich užívaním súhlasíte. Akceptovať